Приготування кольорового бетону

Дозування компонентів
 
Склад кольорових бетонів слід зберігати постійним. Точність дозування цементу, наповнювача і води повинна бути ± 5%.
 
Перемішування
При приготуванні кольорових бетонів використання змішувачів гравітаційної дії небажане (змішувачі, що працюють за принципом вільного падіння суміші).
Для якісного розподілу пігменту у бетоні більше підходять змішувачі примусової дії.
Час введення пігменту у змішувач має велике значення для остаточного результату перемішування. Найбільш успішною зарекомендувала себе наступна схема:
1-й етап: попереднє сухе перемішування пігменту і заповнювача, 15-30 секунд;
2-й етап: подальше перемішування після додавання цементу, 15-30 секунд;
3-й етап: перемішування після додавання води замішування, 1-1,5 хвилини.
Особливо важливим є етап перемішування пігменту і заповнювача, при цьому власна вологість заповнювача позитивно впливає на результат перемішування.
 
Ущільнення
Щільність бетону не дає помітного впливу на його колір. Однак погано ущільнений пористий бетон має високу вірогідність появи висолів у процесі експлуатації і зберіганні, аніж більш ущільнений.
 
Поява висолів може сильно змінити зовнішній вигляд кольорового бетону, що є найчастішою причиною рекламацій.
Поява висолів відбувається, коли гідроксид кальцію Са(ОН) ², який утворюється у процесі взаємодії цементу й води, виходить на поверхню з водою, що проникає через капілярні пори бетону і утворює нерозчинне з'єднання - карбонат кальцію СаСО³.
Пігменти не мають ніякого впливу на появу висолів, але біла плівка СаСО³ ​​буде більш помітною на пофарбованому бетоні, аніж на натуральному сірому чи білому.
Процес висолоутворення досягає свого максимуму через рік експлуатації і сходить "нанівець" через два роки після початку експлуатації бетону. Зникнення висолів пов'язано з тим, що знаходячись на поверхні бетону карбонат кальцію вступає у повільно протікаючу реакцію з розчиненим у воді вуглекислим газом і перетворюється в гідрокарбонат, розчинний у воді, який змивається осадками.
Повністю усунути висолоутвореня неможливо, проте його можна утримувати у прийнятних межах за рахунок добре ущільненого бетону.
 
Схоплювання бетону
Умови для схоплювання бетону досить часто є причиною зміни його кольору. Таких умов дві. Першою з них можна пояснити появу висолів або за рахунок дуже швидкого випаровування води, використаної для замішування бетону, або за рахунок конденсації води на поверхні бетону.
Іншою умовою є температура і об'єм води, що впливають на розмір кристалів гідросилікату кальцію, що утворюються у ході взаємодії цементу з водою. При цьому існує певна закономірність: більш високі температури схоплювання викликають утворення більш дрібних голчастих кристалів. Посилене розсіювання світла дрібними голчастими кристалами призводить у свою чергу до того, що відтінок бетону здається світлішим, ніж відтінок того ж бетону, схоплювання якого відбувалося при більш низькій температурі.
Різниця в кольорі стає явною, коли різниця температур стає значною: наприклад бетон який твердів в пропарювальной камері при температурі 65-70°С у порівнянні з бетоном, твердіння якого відбувалося при кімнатній температурі, будуть помітно відрізнятись.
 
Тому при твердінні бетонів слід дотримуватися таких умов:
1. Температура і вологість повітря повинні бути постійними. Для досягнення такого результату процес схоплювання бетону краще проводити у закритій камері.
2. Вологість повітря повинна бути високою, слід уникати впливу протягів. Випаровування води слід тримати на мінімальному рівні, що дозволить з одного боку запобігти висолоутворенню, а з іншого послужить для поліпшення умов схоплювання бетону.
3. У процесі схоплювання бетону вода не повинна потрапляти на поверхню бетону. Це, наприклад, може статися при обробці холодного бетону у теплій і вологій пропарювальной камері, коли волога конденсується на поверхні бетону. Крім того, волога може капати на поверхню бетону зі стелі камери. Цього слід уникати.
 
Висновки
 
З вище наведеного можна зробити кілька висновків, без урахування яких неможливо виробництво якісного кольорового бетону:
 
1. Використовувати оксидні пігменти, які не вступають у реакції з цементом.
2. Не змінювати тип цементу і постачальника у ході виконання замовлення.
3. Враховувати власний колір наповнювачів.
4. Похибка у дозуванні складу бетону не повинна перевищувати ± 5%.
5. Попередньо перемішувати пігмент і заповнювач, при роботі використовувати бетонозмішувач примусової дії.
6. Добре ущільнювати суміш.
7. Твердіння бетону повинно відбуватися при підвищеній вологості повітря, без протягів і без конденсації вологи.
8. При зберіганні готових бетонних виробів охороняти їх від потрапляння води.